Doğum Sonrası Forma Girme

Anneler ve anne adayları ilk olarak doğum sonrası kilolarını nasıl vereceklerini düşünmektedirler. Hamilelik süresince alınan kilolar oldukça fazla olabilmektedir. Doğum sonrası kilo verme en çok düşündüren sorunlardan bir tanesidir.

Doğum sonrası yapılan dengesiz diyetler veya kendi başına hareket etme oldukça tehlikeli ve sağlık açısından problemler oluşturabilmektedir. Bu problemler annenin dışında bebeğinin de oldukça olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. Anne sütü annenin beslenmesi ile doğru orantılı olduğundan bu dönem oldukça hassastır.

En Az 4 Ay Beklenmeli

Uzmanlar anneleri doğumdan sonra diyet için en az 4 ay gibi bir süre beklenmesi gerektiği konusunda uyarıyor. Eğer anne kilo vermek için bir diyetisyene başvurur ise diyetisyen anneye ilk dönemlerde ne denli sakıncalı olduğunu açıklıyor fakat kendi başına bilinçsizce hareket eden anneler sağlığından olabiliyor.

Vücudun anormal bir dönemden çıktığı doğum sonrası oldukça önemli, vücut bu süre zarfında anormal olan gelişmelerden dolayı bitkin bir hale gelmekte. Vücudun kendini toparlaması için ona süre tanınması gerekiyor.

Doğru Besinler Seçilmeli

Doğum sonrası kilolarından kurtulmak için öncelikle sağlıklı beslenme alışkanlığı şart. Sağlıklı beslenme ile birlikte bebeğinizde ve sütünüzde de fark edilebilir derecede artış yaşanması oldukça muhtemel bir durum. Aşırı yağlı, yüksek karbon hidratlı yiyeceklerden anneler uzak durmalı çünkü artık o hamilelik dönemi tamamen sona erdi ve hiç bir bahaneniz kalmadı.

Bu yüzden doğru ve planlı bir beslenme dönemi şart. Planlı beslenme ile birlikte vücudunuzdaki değişikliği sizde fark edebileceksiniz. hem süt artmış olacak hemde istenmeyen kilolarınızdan kolayca kurtulmuş olacaksınız. özellikle belirli bir öğün diziliminde yemek tüketerek vücudunuzu disipline etmelisiniz. Klasik olarak belirli saatlerden sonra tatlı ve aşırı yağlı yiyecekler tüketmemeli ve onların yerine daha hafif az miktarda meyve tüketimi yapılması oldukça faydalı olacaktır.

Eğer bir öğün için geç kaldıysanız şimdi yersem diğer öğünde yiyemem şeklindeki saçma düşünceden biran önce kurtularak az da olsa geçen öğününüzü tamamlayın.

Aç Kalmayın

Aç kalarak veya öğün atlayarak kesinlikle zayıflamaya kalkmayın bu oldukça risklidir. Sütünüz azalır belkide komple gidebilir.

Bol Sıvı Tüketin

Bu dönemde anne sütünün de artması için bol sıvı tüketmelisiniz. Süt artmasında bir tek önemli rol oynayan sıvı tüketimi değildir, sıvı ile birlikte süt artabilir fakat koyuluğu azalacaktır. bunun yanında kaliteli proteine sahip yiyecekler özellikle yeşillik ve sebze tüketimi gerçekleşmelidir. Böylece sıvılaşan süt daha tekrar kıvamına gelecek ve artacaktır.