Özellikle erkeklerde ve kadınlarda yağlanma bölgeleri farklılık göstermektedir ve bu da beraberinde kişilerin bölgesel zayıflama gibi konulara yönelmesinde büyük bir rol oynamaktadır.

Bölgesel Zayıflama Hakkında

Bölgesel zayıflama teknik olarak insan vücudunda mümkün olmadığı bir çok araştırma ile de kanıtlanmıştır. İnsan vücudunun yapısı gereği sadece bir bölgenin zayıflaması teknik olarak mümkün değildir.

Vücudun yağ yakma sistemi tamamen bölgesel yağ yakma gibi şehir efsanelerine karşı bir yapıdadır. Eğer bölgesel yağ yakma gerçekten olsaydı vücudun daha hızlı yaktığı bölgeler hızla küçülerek yaşamsal faliyetlerini kaybederlerdi. Örneğin bacaklarımızdaki kas grupları en çok kullanılan bölgelerdir, bacaklarda yağ olmasa dahi vücut her gün çalışan bacak kaslarını ihtiyacı olan enerjiye çevirerek bir süre sonra ayakların faliyetlerini ortadan kaldıracak seviyede erimesine sebep olurdu. Bölgesel kilo verme yalan üzerine kurulu olan ve tamamen bir piyasa oluşturmaktan başka hiç bir şey değildir.

Neden Bölgesel Olarak Zayıflayamayız

Vücudumuzda kilo vermek için yapılan egzersizler yenen yiyecekler veya içecekler hangi bölgedeki yağ depolarından yağ yakılacağının kararını veremezler. Yakılacak yağ deposu kararı genetik olarak vücuda şifrelenmiştir. Ergenlik döneminde kilolu bir şekilde bitirmek yetişkin döneme fazla yağ hücreleri ile girmeye sebep olur. Bölgesel zayıflama ihtiyaç duymanın diğer sebebi ergenlik dönemindeki bu evreye dayanır.

Medyadaki Bölgesel Zayıflama Yalanı

Televizyonda, internette ve diğer ortamlarda çay içerek, egzersiz yaparak veya sağlık merkezlei adı altında bölgesel zayıflatma gibi iddialarda bulunan tüm işletmeler tamamen para tuzağıdır ve bilimsel olarak göbeğin veya basenlerin erimesini sağlayacak sihirli bir karışıma veya lazer gibi cihazlar yoktur.

Bölgesel Kilo Almanın Sebepleri

Kadın ve erkekte farklı bölgelerin yağlanması gibi kişilerde belli bölgelerin yağlanmasının ana faktörleri arasında belirleyici unsurlar baskın olarak genetik yapıdır fakat ergenlik dönemide belirleyici bir diğer unsurdur.

Elma ve Armut Tipi Bölgesel Kilo Alma

Alınan bölgesel kilolarda iki tip bulunmaktadır bunların ilki bel çevresinde biriken yağlar yani elma tipi ikincisi ise basende biriken yağlar armut tipi adı verilen yağlanmalardır.