SAĞLIK & BESİN

Ceviz ve ceviz sütü zaten başlı başına B grubu vitaminlerinden lif oranının yüksek olmasından ve Omega 3 yağ asitlerin yüksek miktarda bulunmasından dolayı çok özel bir besindir.  Cevizden elde edilen ceviz sütü de aynı şekilde besleyicidir. Sadece Ceviz sütü olarak tüketmek daha mı yararlı sorusunun cevabına hayır denebilir çünkü ceviz tüketildiğinde de aynı besinlerin vücuda girmesi sağlanmaktadır.

Vejeteryanlar İçin

Vejeteryan beslenme şekillerinde ceviz sütü kişiye oldukça yardımcı olmaktadır. Hayvansal süt yerine ceviz sütü veya badem sütü gibi diğer bütün bitkisel sütleri tercih etmek vejeteryan birey açısından faydalı olmaktadır. Bu gibi aşamada ceviz sütü hem farklı bir lezzet hemde farklı bir tüketim şekli olması açısından kullanabilecek bir besin türüdür.

Ceviz Sütü Tüketimi

Ceviz içindeki Omega 3 yağ asitleri sayesinde strese depresyona karşı oldukça etkilidir. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda mutlaka tüketilmesi gereken içerdiği yağ asitleri ve besinler ile oldukça yararlıdır. Ayrıca ceviz içerisinde bulunan yağ asidi Alzheimer, Parkinson gibi hastalıklara karşıda koruyucu bir kalkan görevi görmektedir. İleride bu hastalıklara karşı ayakta durmak isteyen bireyler çoçukluk döneminden itibaren düzenli bir şekilde ceviz tüketilmesi yararlı olacaktır.

Çocuk beslenmelerinde cevizin yeri

  • Derslerde başarıyı arttırır.
  • Dikkat dağınıklığını önler.
  • Hiperaktifliği engeller.

Diyetlerde Ceviz

Kilo kontrolüne karşı tok tutması açısından zayıflama diyetlerinde kullanılmaktadır ve kişiler tarafından kullanılabilir. Diyetlerde Ceviz sütünü ara öğün olarak olarak tüketilmektedir. Hayvansal süt tüketemeyenler de ceviz sütün rahatlıkla tüketebilirler.

Ceviz sütü, cevizin kullanıldığı her alanda kullanabilir ve unutulmamalıdır ki ceviz ve ceviz sütü kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etkiye sahiptir ve bu yüzden kalp dostu bir besindir.

Ceviz sütü Smoothie’ler de Milkshake’ler de soğuk olarak tüketilebilir. Ayrıca çorbalarda bile kullanılabilmektedir kahvelerde hayvansal gıda olan süt yerine kullanılabilir. Son olarak tüm besinlerde olduğu gibi ceviz sütü tüketiminde miktara dikkat edilmelidir. Kocaman bir bardak ceviz sütü içildiğinde çok fazla miktarda kolari alımına sebep olur ve bu sebep ile içilen ceviz sütü miktarı konusunda hassas olunmalıdır.

Ceviz içerisinde bol miktarda omega-3 yağı bulunmaktadır.

Ceviz ve Omaga 3

Omega 3 yağı vücudun üretemediği yağlardan bir tanesidir. Omega 3 vücut için önemli bir rol oynamaktadır ve dışarıdan besinler üzerinden alınabilmektedir. Bu oldukça yararlı olan yağ asidi ceviz içersinde oldukça fazla miktarda yer almaktadır. omega 3 ayrıca balıkta güzel bir omega 3 kaynağıdır. Bu yağ asitleri beyin ve sinir sisteminde etkin bir role sahiptirler.