SAĞLIKLI YAŞAM

Chia Tohumu

Chia tohumu Türkiye’de son yılların diyetlerde ve sağlıklı beslenmede popüler bir besin haline gelmiştir. Chia  tohumu gerçek bir tohumdur ve tamamen tohum olarak tüketilir yani bir bitki değildir. Aşağıdaki alt başlıklar ile Chia hakkında tüm bilgilere kolayca ulaşılabilir.

 1. Chia Tohumu Nedir?
 2. Chia Tohumunun Tarihçesi
 3. Chia Tohumu Özellikleri?
 4. Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir
 5. Chia Tohumu Diyeti
 6. Chia Tohumu Zayıflatır Mı?
 7. Chia Tohumu Nerede Satılır?
 8. Chia Tohumu Fiyatı
 9. Chia Tohumu Kullanıcı Yorumları
 10. Chia Tohumu Tarifleri

Chia Tohumu Nedir?

Güney Amerika’da yetişen bu tohumlar ada bitkisi olarakta bilinen “Hispanica” bitkisinin tohumlarıdır, ayrıca bitkiye Chia bitkisi de denmektedir. Eski zamanlarda tohum insanlar tarafından tüketilme sebeplerinden başlıca olanı uzun süre tokluk vermesi olarak bilinmektedir ayrıca Maya’lılar tarafından bu tohumun isminin güç anlamına geliyor olması ise uzun süreli tok tutma özelliğinden gelmektedir. Günümüzde ise diyetlerde ve sağlıklı beslenme için tüketilen bir besin olarak Chia tohumu kullanılmaktadır.

Chia Tohumunun Tarihçesi

İlk olarak M.Ö 3500 yıllarında besin olarak kullanılmaya başlanmıştır ayrıca hasat edilerek üretim dönemi Aztekler tarafından kullanılmış olduğu bir çok tarihsel kanıt ile desteklenmiştir.  Tohumun o zamanlardaki bir çok yere resmedildiği ve el yazmalarında hakkında bilgilerin olduğu doğrulanmıştır. Bu kullanımlar ve bulunan kalıntılar Aztek’lerin 16.yüzyılda yani 1540-1585  yılları arasında yazılmış el yazmalarında kullanım alanları anlatılmaktadır.

O zamanların en değerli besinleri arasında bulunan Chia tohumu haraç olarak kullanılacak kadar değere sahip bir besin haline gelmiştir. Yalnızca besin olarak kullanılmayan bu tohum aynı zamanda ilaç yapımında da oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktaydı.

Chia Tohumu Özellikleri?

 • Yüksek Besin değeri
 • Düşük kalori
 • Zengin lif oranı
 • Yüksek protein değeri
 • Sağlıklı yağ içeriği
 • Diyetlerde yardımcı besin
 • Uzun süre tokluk hissi

Chia Tohumunun Faydaları

 1. Chia tohumu faydalarının ilki  sağlıklı bir yaşam için en ideal besin değerlerine sahip olmasıdır. Tohumlar bitkilerin kaynağıdır ve bu yüzden oldukça zengin içeriktedirler.
 2. Günümüz kullanımlarında özellikle diyet sürecinde olan kişiler için diyetisyenler tarafından belirli şekillerde tüketilmesi için önerilmekte ve diyet listelerinde yer almaktadırlar. Chia tohumu diyeti olarak yapılan bir çok diyette mevcuttur fakat tek bir besine bağlı olan diyetler her zaman sağlıklı değildir.
 3. 1-Zengin lif oranına sahip olan bu besin sindirim sistemi için sen derece büyük bir öneme sahiptir. 100 gram Chia tohumunun ortalama 40 gramı liften oluşmaktadır, buda lif açısından en zengin besinler arasında yer almasını sağlar.
 4. İçerdiği Omega-3 yağ asitleri insan vücudu tarafından üretilemeyen fakat dışarıdan besinlerden alınabilen yararlı yağlardır. En bilinen yararları arasında ise kan şekerini düşürmesi ve Alzheimer gibi hastalıklara karşı riski azatlmasıdır.
 5. Diyetler destekleyici olarak kullanılmaktadır özellikle verdiği tokluk hissi ve içerdiği lif ile diyetlerde önemli rol oynamaktadır. Protein değeri bakımından da içeriği zengindir, protein kas oluşumu için en önemli kaynaktır.

Chia Tohumu Diyeti

Özellikle son yıllarda popülaritesinin artması ile birlikte bir çok tüketim alanı oluşan chia tohumu diyet olarakta farklı seçenekler ile karşımıza çıkmaktadır. Sadece tohum olarak tüketimi ve farklı besinler olmadan tüketilmesi oldukça sağlıksızdır. Sadece bu tohumun diyeti yapılmamalıdır. Diyetlerde kullanımı sadece ara öğünlerde farklı tariflerle gerçekleştirilmelidir. Örneğin yoğurt ile chai tohumu karıştırılarak ara öğünlerde tüketilebilir.

Chia Tohumu Zayıflatır Mı?

Yapılan araştırmalara göre sadece tohumun zayıflatmasına dair herhangi bir sonuca ulaşılamamıştır. Chia tohumu zayıflama da direk etkisi bulunmamaktadır fakat içerdiği yüksek lif ve yağlar ile zayıflamada yardımcı rol oynamaktadır. Tok tutma özelliği ve içerdiği lif,protein sayesinde uzun süre tokluk vererek içerdiği sağlıklı karbonhidrat ile gün boyu zinde kalmanızı sağlamaktadır. Yapılan diyetlerde kişiler aldığı daha az kalori ile gün içersinde oldukça bitkin düşebilmektedir. Ara öğünlerde kullanılan tohum karışımlı yiyecekler ile bitkinliğe karşı daha uzun süre dayanabilirsiniz.

Eski zamanlarda bazı toplulukların günde bir kaşık chia tohumu tükettiği bilinmektedir. Alınan bir kaşık ile birlikte gün boyu enerjik olarak çalışabilmekte olan topluluk için büyük bir öneme sahipti.

Chia Tohumu Nerede Satılır?

Chia tohhumunu aktarların bir çoğunda bulmak mümkündür. Bunun dışında migrosta ve büyük merketlerde bulunmaktadır. Küçük paketler halinde satılan bu tohumu güvenle alabilirsiniz. İnternet üzerinden de hepsiburada veya gittigidiyor gibi büyük alışveriş sitelerinden de kolayca temin edilebilmektedir. Fakat kargo fiyatı olacağı için yakındaki bir aktar veya market tercih edilmesi daha uygun olacaktır.

Chia Tohumu Fiyatı

Chia tohumu fiyatı kilosunun ortalama olarak 25 tl ile 30 tl arasında bulmak mümkündür. Deneme için alınacak ise daha küçük paketler tercih edilmelidir herkesin ağız tadına uymayabilmektedir.

Chia Tohumu Kullanıcı Yorumları

Hepsiburada kullanıcı yorumu : Düzenli kullanarak haftada 2 kilo verdim. Halsizlik veya yemeğe isteğini kesiyor ayrıca kullanırken bol bol su tükettim. İlk üç günden sonra alışmak daha kolay oluyor. İlk üç gün biraz atıştırmak istedim daha sonrasında bu isteğim geçti. ()

Kadınlar kulübü kullanıcı yorumu : Ben yoğurt ile birlikte tüketiyorum püf noktası ise sonrasında bol su tüketmek, uzun süre tokluk sağlıyor ben üç gündür spor yaparak tüketiyorum ve ortalama bir kilo kaybettim. (Cyndrella)

Chia Tohumu Tarifleri

Bu tariflerin tamamı diyetlerde ara öğünlerde kullanılabilir sağlıklı ve düşük kalorili tariflerdir. Bu tarifler uygulanarak standart ara öğünlerin dışına çıkılarak ayrıca diyetin devamı için daha fazla motivasyon saglanabilmektedir.

Chia Tohumlu Çilekli Yoğurt

Malzemeler

 • 7-8 Adet Çilek
 • 2 Su bardağı süzme veya light yoğurt
 • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi
 • 2-3 yemek kaşığı chai tohumu

Yapılışı

İsteğe göre çilekler ve yoğurt blender dan gecirilerek elde edilen çilekli yoğurt içerisine tohum ve hindistan cevizi eklenerek servis edilebilir veya yoğurt, chia tohumu ve hindistan cevizi karıştırılarak kaba konulduktan sonra üzerine küp doğranan çilekler eklenerek tüketilebilir.

Chia Tohumlu Şekersiz Kurabiye Tarifi

Malzemeler

 • 1-1,5 Yemek kaşığı chia tohumu
 • 1,5 Su bardağı yulaf
 • 1,5 Yemek kaşığı fıstık ezmesi (şekersiz)
 • Yarım çay kaşığı kabartma tozu
 • 1 adet büyü boy muz
 • 1 adet tarçın (isteğe bağlı)

Yapılışı

Yulafı rondo içerisinde çekin fakat un haline gelmeden parcali hale gelmesi yeterli olacaktır.

Daha sonrasında bir kap içerisinde muz bir çatal yardımı ile ezilirken içerisine fıstık ezmesi ilave edilir.

Kalan diğer tüm malzemeler birbirine karıştırılır ve üstüne yulaf ve ezilen muz katılarak hamur haline getirilir.

Oluşan hamur küçük parçalar halinde yağlı kağıt içerisine kurabiyr şeklinde yerleştirilir.

Hazırlanan tepsi daha öncede ısıtılan fırında 180 derecede ortalama 15-20 dakika arasında pişmeye bırakılır.