SAĞLIK

Kahvaltının diyet yapanların veya spor yapan bireyler için son derece önemlidir. İyi ve erken saatte yapılan bir kahvaltı metobolizmayı harekete geçirerek kişilerin almak istediği verimi maksimuma çıkartır, kahvalti en önemli öğünlerin başında gelir.

Neden kahvaltı yapmalıyız ? Neden güne kahvaltıyla başlamalıyız ?

Uykudan itibaren düşünüldüğünde, gece sabaha kadar geçen ortalama 8 saatlik süre sonunda birey uyandığında acıkmış olmaktadır. Kahvaltı öğününü adeta arabanın kontağını çalıştırmak gibi düşünebiliriz. Kahvaltı öğünü güne daha sağlıklı başlamak için ilk adımıdır.

Kahvaltıyla vücudumuza neler yapıyoruz, vücudumuzda ne gibi değişimler oluyor ?

Kahvaltı öğünü ile birlikte aynı zamanda vücudumuzun sindirim sistemini de uyandırıyoruz. Dolayısı ile hem metabolizma hızını arttırmak hem metabolizmanın çalışmasını başlatmak adına kahvaltı çok önemlidir bir öğün konumunda bulunmaktadır.

Kahvaltı öğünümüzün içeriği nasıl olmalı ?

Bir açma, simit veya poğaça da bir kahvaltıdır ancak peynir, ekmek, yumurtayla yaptığımız bir öğünde yine kahvaltıdır.  Dolayısı ile kahvaltı öğününde tükettilen gıdaların protein, karbonhidrat, yağ içerikleri ve tükettiğimiz gıdaların kalitesi bizim için vazgeçilmezdir. Kaliteli besinler vücudun işlevini devam ettiren besinlerdir. Bu yüzden kahvaltının önemi büyüktür.

Soframızda kahvaltı içeriğimiz nasıl olmalı ?

Mutlaka sabah kahvaltısında protein ağırlıklı yani bir tam yumurta sofrada olmalı. Özellikle kalp, damar, şeker hastalığı olan bireyler kahvaltıda yumurtaya gün aşırı yer verebilir. Ama sağlıklı bireyler özellikler hamileler yine kahvaltıda mutlaka bir tam yumurta tüketmeli.

Yumurtanın yanında az yağlı beyaz peynir mutlaka olmalıdır. Bu beyaz peynir keçi peyniri de olabilir bir sakıncadı yoktur. Keçi peyniri kalsiyum açısından çok daha zengin bir peynirdir. Bunun yanında lor peynirine de yer verilebilir. Lor peyniri yine yağ oranı düşük ve kalsiyum içeriği yüksek bir peynir çeşididir. Dolayısı ile insanlar için fonksiyonel bir gıdadır.

Bunların yanında mutlaka mevsim meyvelerine sebzelerine uygun roka, domates, salatalık, maydanoz, dereotu, marul gibi yiyecekler kahvaltıda olmalıdır. Eğer kilo vermek gibi bir hedefimiz varsa bu yeşilliklerin üzerine zeytinyağı eklemekten kaçınılmalıdır. Ama kişinin kilosu normal sağlıklı bir bireyin kilosu ile aynı ise ve sağlığı korumak isteniyorsa o zaman bir miktar zeytinyağı bu yiyeceklerin üzerine eklenebilir bunda bir sakınca yoktur.

Kahvaltıda ekmekten faydalanılmak isteniyorsa mutlaka tam tahıllı ve az işlenmiş ekmeklere yer vermelmelidir. Tam buğdaylı, çavdar, çok tahıllı ekmekler arasında da yine glisemik indeksi düşük yani kan şekeri yükseltme hızı düşük olan çavdar ekmeğine yer verebiliriz. Çavdar ekmeği de hem tok tutucu özelliği olan hem de D vitaminleri arasında olan zengin bir ekmektir ve bu da kişi için önemlidir.

Kahvaltıda diğer gıdalarımız neler olmalı ?

Zeytin, badem, ceviz tüketilebilir. Bazı bireylerin reçel, marmelat tüketme alışkanlığı bulunmaktadır.Bu gibi durumda ne yapabiliriz ?En sağlıklısı; marmelat, reçel, bal yerine kahvaltınızda mevsim meyvelerine yer vermektir veya iyice yıkadıktan sonra kuru meyvelere yer verebilir. Kuru kayısı, gün kurusu(esmer kayısı), kara erik kurusu kahvaltıda tüketilebilir.

Taze meyvelerden ise yine kan şekerini hızlı yükseltip hızlı düşürmeyecek olan yeşil elma, taze mürdüm eriği, mevsim şartlarına uygun kış aylarında özellikle portakal, mandalina yerine yine kırmızı elma, sarı elmaya yer verilebilir.Yaz aylarında bazı bireylerde kahvaltıda karpuz yeme alışkanlığı vardır. Karpuz tüketilebilir, karpuzdan korkulmasına gerek yoktur ancak iki ince üçgen dilimi geçmemek şartıyla kahvaltıda tüketilebilir.

Bunların yanında fındık, badem, ceviz gibi yağlı tohumları tüketmek gibi bir alışkanlık varsa bunlar sağlıklı gıdalardır ancak fazla tüketildiğinde yağlı tohumlar vücutta yağ olarak depolanır. Dolayısı ile 3 yarım ceviz içi, 10 badem, 10 fındık olarak tüketilebilir. Bütün bu üç yağlı tohumları her gün aynı anda tüketmek yerine haftanın belirli günlerinde dönüşümlü olarak tüketmek daha faydalıdır.

Zeytin; Omega 9 yağ asitleri vücudumuz için elzem olmazsa olmazdır. Vitamin mineral emiliminde zeytinyağı yine çok önemli ve kanserden koruyucu özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Ancak yeşilliklerin üzerine zeytin ekliyorsanız fındık, badem, ceviz gibi yağlı tohumları da tüketiyorsanız bir de zeytin eklediğimizde yağ oranı yüksek bir kahvaltı tüketmiş olunur. Bu da uzun vadede kilo alımını tetikleyebilir.

Dolayısı ile zeytin veya zeytinyağı arasında tercih yapmamızda yine kilo koruma adına fayda vardır. Kahvaltı nasıl olmalıdır sorusunun belli başlı cevapları bu şekildedir.