Internet üzerinde yağ yakma ile ilgili pek çok bilgi mevcut fakat bunlardan pek az bir kısmı gerçekten işe yaramaktadır. Onlarca hızlı yağ yakma kuralını bir kenara bırakarak öğreneceğiniz bu beş temel kural hayatınızı değiştirecektir.

ALINDIĞINIZDAN FAZLA KALORİ YAKIN

Öncelikle sık rastlayabileceğiniz bu kural işe yarayan kurallardan bir tanesidir. Fakat az kalori almak ve fazla yakmak sadece yağ yakılacak anlamına gelmemektedir. Bu şekilde yağ ve kalori yakabilmek için özellikle kardio veya yürüyüşler yapılarak desteklenmektedir. Kısaca daha fazla kalori yapmak için vücutsal aktiviteler’e ihtiyaç vardır. Her zamankinden az kalori alarak bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün değildir.

Vücudun ihtiyacına yakın ama daha azı alınmalı ve spor yürüyüş ile her zamankinden daha fazla kalori harcanılması sağlanmalıdır. Eğer bu beslenme diyetisyen kontrolünde olur ise çok daha fazla yağ yakımı gerçekleşir. Alınan besinler yağ bakımından az protein bakımından yüksek olmalıdır.

Çok fazla insan alınan kalori miktarını doğru bir şekilde hesaplayamamakta ve aynı şekilde yakılan kalori miktarı da hesaplanamamaktadır. Aldığından fazla yakıyor ve verilemiyorsa hesaplamalarda mutlak bir problem olma ihtimali oldukça yüksektir.

Nasıl Yapacağız?

– Günlük olarak en az 500 kaloriyi kısıtlayarak başlanılabilir.
– Bu azaltılacak kalori miktarı özellikle işlenmiş faydasız bir yiyecekten yapılmalıdır. Örneğin ; hamburger, kızartma vs.
– Porsiyonlarınızı bir miktar küçülterek sınırlayın.
– Karbonhidrat alımını özellikle azaltmalısınız. Örneğin : ekmek,pilav,makarna vs.
– Direk bir öğünü atlayarak kesinlikle aldığınız kaloriyi azatmaya çalışmayın.

PROTEIN MİKTARINI ARTTIRIN

Alınacak besinlerin en önemli olanları protein bakımından zengin olanlarıdır, yağ yakımına etki etmesi için protein alımı oldukça önemlidir. İlk etkisi sizi daha iyi hissettirir ve daha tok tutarak gereksiz atıştırmalardan uzak kalınmasına yardımcı olur. Proteinler yağdan ve karbonhidrattan daha fazla enerji tüketilmesini sağlamaktadırlar. Ayrıca ani kalori tüketimini bıraktığınızda üst kısımda da bahsettiğimiz gibi kas ve yağdan giden kilo kaybını aldıınız protein destekleyecektir ve kas kaybını minumuma yağ kaybını ise maksimuma çıkmasını sağlayacaktır.

Vücudun yapısı oalrak kalori azaldığında vücut yağdan ve kastan olmak üzere kendine enerji üretecek ve kaybedilen yağ ve kas ile birlikte kilo verme işlemi gerçekleşecektir fakat önemli olan yağdan verilen kilonun daha fazla olmasıdır. Bu hem sağlıklıdır hemde daha zayıf görünmenizi sağlayacaktır çünkü yağ ve kasın kapladığı hacimler farklıdır. yağdan kilo verildiğinde çok daha gözle farkedilir incelmeler yaşanacaktır. Protein alımı bu yüzden önemlidir kaybedilen kas yerine alınan protein kaybedilen kası yerine koymanızı sağlayacaktır.

Nasıl Yapacağız?

– Vücut ağırlığınıza göre kilo basına 1 gram protein tüketmelisiniz.
– Öğle ve akşam yemeklerinde kırmızı et, balık, tavuk gibi protein yönünden zengin yiyecekler tüketin.
– Öğlenleri daha normal porsiyonlar akşamları ise daha az porsiyonlar tüketin.
– Akşamları bol yeşillikle destekleyin.

SAĞLIKLI YAĞLAR TÜKETİN

Sağlıklı olmayan yağlar tüketildiğinde özellikle bel çevresinde ve göbek bölgesin de veya kalcalar da istenmeyen görüntüler oluşarak yağlar birikmektedir. Örneğin hayvansal yağlar veya kızartmalar ile alınan yağlar sağlıklı yağlar kategorisine girmemektedir. Sağlıklı olan yağlar besinler ile alınan örneğin badem, ceviz de bulunan yağlar balıkta bulunan omega-3 gibi yağlar sağlıklı yağlardır.

Daha sağlıklı yağlar tüketirken kan şekerini ve insülün seviyesini yükselten karbonhidrattan kaçının. Kısacası bu 5 kuralı aynı anda hayatınıza adapte ettiğinizde yağ yakmamanız neredeyse imkansız bir hal alacaktır.

Nasıl Yapacağız?

– Özellikle aldığınız yağın %25 inden fazlasını sağlıklı yağlardan alın.
– Ara öğünlerde kuruyemiş olarak sağlıklı yağ içeren badem, ceviz, fındık gibi besinleri tüketin.
– Kızartma yiyeceklerden kaçının.
– Cips vb ürünlerdeki doymuş yağ bulunan ürünlerden uzak durun.
– Yemekleri daha az yağ ile pişirin.
– Kızartma yerine tavuk et vb ürünleri ızgara iel pişirin.