Ramazan ayı müslümanların oruç ibadetlerini yerine getirdikleri aydır. Oruç ile birlikte vücutta kilo kaybı yaşanabilmektedir. Ancak ramazan diyeti adı altında değil de oruç tutarken sağlık için yapılabilecek bir çok durum söz konusudur.

İbadet yapılırken önerilere uyarak daha sağlıklı beslenilirse sağlıklı beslenmenin ve oruç tutmanın ana sebeplerinden olan vücudun sıhhatli olması adımınıda gerçek anlamda yerine getirmiş oluruz. Böylece aranan şeye zaten ulaşılmış olunacaktır.

Kısaca ramazan da oruç diyet olarak görmek doğru bir yaklaşım değildir. Oruç tutulup doğru beslenildiğinde zaten vücut daha sağlıklı ve sıhhatli hale gelecek ve bunun etkisi olarak kilo verme işlemi gerçekleşecektir.

Peki Ramazanda Nasıl Beslenmeliyiz?

Öncelikle iftar sahur arasında tüketilen veya alınan sıvılar son derece önemlidir. Vücudun uzun süre susuz kalması metobolizmaya da etki edecektir. Alınan bol su akşama kadar size katkı sağlayacaktır. Diyetlerin ana maddesi su dan oluştuğunu artık herkes biliyor bu yüzden sıvı oruç içinde en önemli konudur.

Sıvı denildiğinde şekerli içecekler gazlı içeceklerden bahsetmiyoruz tamamen doğal olan su veya kücük bir kısmını karpuz veya kavun gibi meyvelerden karşılayabiliriz. Oruç ve diyette aynı sıvı ilişkisi mevcuttur bu yüzden ilk dikkat edilecek şey budur.