İlk olarak emziren anneler için diyet yerine anneler için sağlıklı beslenme demek çok daha doğru bir isimlendirme olacaktır.

Hamilelik dönemindeki beslenme kadar hamilelik sonrası beslenme de oldukça önemli. Emziren anne diyeti başlığı altında annelerin nasıl beslenmesi gerektiği, sütünü nasıl arttırabileceği, doğru besinleri nasıl seçebileceği gibi bir çok detaya aşağıdaki yazıdan ulaşılabilir. Bir çok diyetisyenin tavsiyelerinden faydalanılarak hazırlanmış bu yazı emziren anne için en iyi rehber niteliğindedir.

 1. Sağlıklı Beslenme Nedir?
 2. Anne Sütü Nasıl Artar?
 3. Emzirme Sürecinde Yapılmaması Gerekenler
 4. Doğum Sonrası Anne Nelere Dikkat Etmeli?
 5. Doğum Sonrası Kilolardan Kurtulma

Sağlıklı Beslenme Nedir?

Sağlıklı beslenme bir çok bireyin kafasındaki sorulardan bir tanesi. Sağlıklı beslenme diyet ile mi oluyor gibi bir çok soru ile karşılaşmak mümkün. Öncelikle sağlıklı beslenme organik beslenme de değildir, tam olarak kaliteli besinler tüketilmesi yani kaliteli protein alımı, kaliteli karbonhidrat alımı ve diğer gerekli vitamin ve minarellerin alımı ile sağlıklı beslenme gerçekleşmektedir.

Bu sürecin tek ayağı kaliteli besinler dışında doğru zamanlama, aşırıya kaçmama ve bunların bir vücut aktivitesi ile birleşmesine sağlıklı beslenme veya sağlıklı yaşam denmektedir.

Birey hangi besin ne kadar hangi protein, karbonhidrat, vitamini nasıl ve ne anlamda tüketilmesi hakkında bilgi sahibi değilse bir beslenme uzmanına danışarak hayatını beslenmesini kontrol altına alabilir. Beslenme uzmanına danışmak için fazla kiloların olması veya aşırı zayıflılık gibi bir durumun olmasına gerek yoktur.

Özellikle emziren anneler sağlıklı beslenme adına gerekli tüm bilgiyi edinmeli ve doğru beslenmelidir. Doğru beslenme anne için sütünü arttırmak için herşeyden yemesi değil kaliteli besinler tüketmesidir.

Anne Sütü Nasıl Artar

Yukarıda bahsedildiği gibi sağlıklı beslenme anne sütünün armasındaki en büyük etkendir. Anne sütünün artması için her şeyden yemek değil doğru şeylerden beslenmek sonuca görütecek en iyi yöntemdir.

 • Herkes tarafından bilinen bir diğer şey ise bol sıvı tüketimidir. Normal hayatımızda da önemli bir yere sahip olan sıvı tüketimi doğum sonrasında süt üretimi için oldukça büyük bir role sahiptir.
 • Mevsimine göre yeşil yapraklı sebzelerin tüketimi de oldukça önemlidir.

Emzirme Sürecinde Yapılmaması Gerekenler

Emziren annelerin dikkat etmesi gereken bir çok husus bulunmaktadır, anneler kendi ve bebeklerinin sağlığı için aşağıdaki maddelere dikkat etmelidirler.

 • Anneler bu dönemde kilolarından kurtulmak için şok diyetler veya bilinçsizce uzman kontrolü dışında diyet, kür ve detoks benzeri sağlığını ve süt oranını değiştirecek uygulamalardan uzak durulmalıdır.
 • Anne unlu, yağlı ve yüksek karbonhidratlı yiyecekler yememeye dikkat etmelidir.
 • Özellikle yaz aylarında sıvı tüketimini minumum seviyede tutulmamalı, bol bol sıvı tüketimi gerçekleştirilmelidir.
 • Anne süt artması için sıvı tüketirken şekerli sıvılar yerine su tercih etmelidir aksi durumda sakıncalı bir şekilde kilo alımı gerçekleşebilir.

Doğum Sonrası Anne Nelere Dikkat Etmeli?

Bir çok konu başlığı altında da belirtildiği gibi anneler doğum sonrası yediklerine ve içtiklerine oldukça özen göstermelidirler. bebeğin gelişimi dışında annenin düzensizce beslenmeye devam etmesi durumunda vücut yağlanması artabilir ve anneyi bu dönemde pisikolojik baskı altına sokarak bilinçsizce diyet yapmaya itebilir. Bu durum anne ve bebek sağlığı açısından risklidir.

 • Anne hamilelik sürecinden çıktığının farkına varmalı ve aşırı tatlı tüketiminden kaçınmalıdır.
 • Anne sütünün artmasına hem de metobolizmasının hızlanmasına yardımcı olması açısından bol sıvı tüketmelidir.
 • İlk dönemlerde uykusuz ve bitkin kalacağından tatlı krizlerini engellemek için aynı zamanda kendisini tok tutacak olan bol lifli gıdalar tüketmelidir. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek tüketilebilir.

 

Doğum Sonrası Kilolardan Kurtulma

Doğum sürecinde birey tarafından alınan kilolar hamilelik süreci için oldukça normaldir. Hamilelik başlamadan öncesindeki kilonuza göre sonradan alınan kiloların miktarı son derece önemli olabilmektedir. Eğer hamilelik başlangıcında boyunuza göre kilonuz fazla ise hamilelik boyunca daha dikkatli ve kontrollü kilo alınmalıdır. birey eğer normal bir kiloya sahip ise 10 ile 14 kilo alması normal olarak karşılanmaktadır.

Doğum kilolarından kurtulmak için diyetisyen kontrolünde bebek için sütü etkilemeyecek şekilde diyetler veya beslenme düzenlemeleri uygulanabilir, bu durum yalnızca diyetisyen hekim onaylar ise yapılmalıdır. Bilinçsizce yapılan hamilelik sonrası diyetler anne sütünü ciddi derecede etkiler.

Diyet yapmak yerine sağlıklı beslenme tercih edilirse bir süre sonra yavaşta olsa vücut fazla kilolarından arınmaya başlayacaktır. Kısa süreli zayıflama hayalleri uzun vadeli zayıflama hayalleri ile değiştirilmelidir. Bu süreç bebeğin anne sütünü bırakana kadar gereken zamandır. Bu zaman aralığı içerisinde kilo almanıza sebep olacak aşırı şekerli içecek tüketimi, yağlı, kızartma, yüksek karbonhidratlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Özellikle anne sütü artışı için belli haftanın belli günlerinde veya günde bir öğün mutlaka sebze yemeği ve yeşil yapraklı yiyecekler tüketilmesi her iki açıdan kilo verme ve anne sütü artışı açısından büyük katkı sağlayacaktır.