DİYET & KÜR

Limon C Vitamini deposu olan yararlı bir meyvedir. Kış aylarında özellikle gribe karşı savaşta önemli rol oynamaktadır. Limon, bunların dışında diyetlerde kür olarak zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Haşlanmış Limon Diyeti

Limonun haşlanması ile yapılan haşlanmış limon diyeti aslında bir kür olarak kullanılmaktadır. Diyetlerde en önemli etkenlerin başında kürler yer almaktadır. Limonların kaynatılarak suyunun düzenli olarak içilmesiyle yapılmaktadır. Etkili olması açısından bir diyetle birlikte uygulanması gerekebilir ayrıca sadece limon suyu içerek zayıflamak mümkün değildir.

Haşlanmış Limonun Faydaları

Limon haşlanmadan da tüketildiğinde çok fazla yararı olan bir vitamin deposudur. Limonun en belirgin faydaları arasında vücudun Alkali dengesini sağlaması vardır. Limonda bulunan pektin lifleri tokluk hissi vererek yağ yakımını hızlandırır.

Haşlanmış limon veya haşlanmamış olarak suya karıştırılan limon, içerisinde bulunan antioksidan sayesinde vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcı olur. “Toksinler ve Zayıflama” hakkında detaylı bilgi için “Toksinler ile Zayıflama” yazısına göz atabilirsiniz.
İçerdiği zengin C Vitamini ile birlikte daha enerjik olmanıti sağlamaktadır.

Haşlanmış Limon Kürü Malzemeleri?

Bu kürü kokulara veya bu malzemelere hassas kişiler kolayca uygulamaya bilirler.

  • Küçük parça zencefil
  • 5 -6 Adet limon
  • 3-4 Diş sarımsak
  • 2 Litre içme suyu

Haşlanmış Limon Kürü Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle limonların kabuklarını soyduktan sonra suyu bir kaba sıkılır, kalan posa kısmı da ayrı bir kap içerisine biriktirilir. Daha sonra diğer katı malzemeler blender dan geçirdikten sonra limon suyu ile karıştırılır. 2 Litrelik suyu bir tencere içerisinde kaynatılırken içerisine limon posalarını ekleyerek kaynatmaya devam edilir. Kaynama işlemi gerçekleştirdikten sonra ise diğer malzemeler de içerisine karıştırılır. Bir süre daha karıştırdıktan sonra altını kapatılıp ve soğumaya bırakılır.

Limon Suyu Nasıl Kullanılır?

Hazırlanan limon kürü her sabah aç karın ile bir bardak içilir. 1 Hafta uygulandıktan sonra 1 hafta ara verilmesi gerekebilir. Limon içeriğinde bulunan asit ile mideye zarar verebilmektedir. Eğer hassas bir mideye sahipseniz bu tarz bir limon suyu diyetini uygulamadan önce bir diyetisyen hekime başvurunuz.

Limonlu Su Alkali Dengeleme

Limon içeriğinde bulunan alkali ile günlük vücut değerlerini dengelemeye yardımcı olur. İçilen suyun içerisine belirli bir miktarda limon suyu karıştırarak içilirse vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Atılan toksinler kilo kaybetmek için temel kuraldır.

Haşlanmış Limon Kürü Yorumları

Bu kür sağlık açısından kontrol altında yapılması gerekmektedir. Bu sebep ile bu diyet hakkında yapan kişilerin yorumlarına yer verilmemiştir.