Detoks Nedir?

Detoks gün içersinde dahi sıklıkla aşina olduğumuz bir kelime haline gelmiştir. İnsan vücudu hayatını devam ettire bilmek için besine ihtiyaç duyar. Günümüzde alınan besinler ile birlikte vücutta bir çok farklı toksin madde birikmektedir. Detoks diyeti ile birlikte biriken bu maddelerin vücuttan atılması hedeflenmektedir.

Detoks Diyeti Neden Yapılır?

Detoks tam olarak bir diyet değildir fakat bir arınma yöntemidir. Detoks diyeti de diğer tüm diyetler gibi bir uzman tarafından gözlemlenerek yapılmaldır. Yorulan insan vücudunun dinlenmesi açısından da detokslar oldukça faydalıdır.

Günümüz şartlarında alınan besinlerde bir çok madde bulunmaktadır. Bu maddelerin birçoğu kimyasallardır ve vücuda olumsuz bir çok etkisi bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar SONUCU hazır yiyeceklerden alınan besinlerde daha fazla bulunan toksin maddeler bir süre sonra vücutta birikerek bir çok hastalığa da davetiye getirmektedir.

Detoks Diyeti Nasıl Olur?

Bu diyette belirli yiyecekler kısıtlanır ve içecekleri ağırlık verilir. Kısıtlı olan yiyecekler arasında kırmızı et, beyaz et, ekmek ve tahıllar, süt ürünleri gibi günlük olarak hatta her gün tüketilen ürünler bulunmaz. Bu tarz besinlerin yerine sebze meyve ve sıvı şekersiz içecekler tercih edilir. Yapılan bu detoks ile birlikte güzel etkiler görülmektedir ayrıca vücudu dinlendirmek tedir.

Detoksun Faydaları

  • En başta insan vücudunun her gün yerine getirdiği işlevleri kısıtlar ve organların dinlenmesine olanak sağlar. İnsan doğduğundan beri sürekli ve sinir alınan bu yiyecekler ile birlikte vücut bunları sindirmek için uzun süre ve çaba harcar. Örneğin bir sebze yemeğini vücudun sindirmesi 3 saati bulmaktadır özellikle kırmızı et vücut tarafından ortalama altı 8 saat arasında sindirilebilir.
  • Vücuda giren tüm yiyeceklerin sebze meyvesi olmasından dolayı sindirim sistemi bir süre dinlenir ve bunun sonucunda Bağırsaklarda oluşan sorunlar azalır.
  • Vücuttan toksinlerin atılması ile birlikte kilo verme işlemi de gerçekleşir.
  • Büyük etkilerinden biri ise karaciğerin temizlenmesini sağlar.
  • Cilt üzerinde gözle farkedilebilecek değişimlere sebep olur. Bunların en biliniri akne ve sivilcelerde azalamadır. Karaciğerin dinlenmesiyle birlikte vücutta sivilce sayısı azalır. Sivilceler karaciğerdeki yağlanma sonucunda daha fazla görülmektedir ve karaciğerin dinlenmesi vücuttaki akne gibi bir çok şeyi düzene sokacaktır.

Detoks Suyu Nedir?

Detoks suları detoks diyetleri gibi uygulanabilen suyun içerisine belirli meyvelerin veya baharatların karıştırılmasıyla ya da demlenmesi ile oluşmaktadır. Bu sular günlük yapılan diyete ek bir takviye olarak görülebilir. Detoks suyu bir çok farklı şekilde hazırlanabilir. Detoks suyu günlük içilen suyu daha faydalı bir şekilde diyete destek olan bir besin haline gelmesini sağlamaktadır. En kolay detoks tariflerini aşağıda bulabilirsiniz.

Detoks Suyu Nasıl hazırlanır?

Bu detoks suyu tarifi yapılabilecek yüzlerce detoks suyu tariflerinden sadece bir tanesidir. Daha farklı detoks suyu tariflerimizi “Detoks Suyu Tarifileri” yazısında bulabilirsiniz.

Tarif : Tarçın ve Elmalı Detoks Suyu

Elma meyvesi antioksidan yönünden tarçın ise yağ yakıcı özelliğe sahiptir. İkisinin birleşimi il birlikte diyete destek olacak bir detoks suyu hazırlanabilmektedir.

Malzemeler

  • Dilimlenmiş bir adet elma (yeşil veya kırmızı)
  • 3 tane çubuk tarçın
  • 1,5 Litre su

Hazırlanışı

  1. 1,5 litre ılık suyun içerisine dilimlenmiş elmaları ve tarcını ekleyin.
  2. En az 45 dakika beklettikten sonra suyu sabahları kahvaltıdan 1 saat önce akşamları ise yatmadan 1 bardak tüketilmeli.

Yağ Yakıcı Detoks Suyu Nasıl Kullanılır?

hazırlanan detoks suyu sabah ve akşam olmak üzere içilebilir. Sabahları özellikle aç karın ile bir bardak hazırlanan detoks suyu içilmesi tavsiye edilmektedir. Akşamları yatmadan 1 saat önce ise bir bardak daha detoks suyu içilmesi tavsiye edilmektedir.

Detoks Nasıl Etkili Olur?

Eğer bir detoks uygulamaya karar verdiyseniz veya danıştığınız diyetisyen tarafından detoks uygulama işlem yapılacaksa bununla birlikte aşağıdaki öneriler dikkate alındığında daha sağlıklı sonuçlara ulaşmak mümkün olmaktadır.

Öncelikle detoks bir diyet ile birlikte yapılması çok daha etkili olmaktadır.

Bu süreçte düzenli spor veya günlük yürüyüşler uygulanması son derece etkili sonuçlar alınmasına katkı sağlamaktadır.

Organik ve sebze ağırlıklı beslenmek detoksun ana maddelerinden biridir.

Gün içerisinde bol su tüketimi zayıflama sürecine ve diyete oldukça fayda sağlamaktadır. Detoks suyu günlük su tüketiminde de hazırlanarak kullanılabilir.