DİYET TARİF

Diyet Çorbası Tarifi

Bir çok farklı çorba çeşidi ile yapılan diyete büyük ölçülerde katkı sağlanabilmeketdir. Diyetlerde önemli olan kaliteli besinler ile beslenerek vücudu aç bırakmadan metobolizmayı hızlandıracak besinlerin tüketilmesidir.Diyetlerde ve diyet dışında bazı besinler vücut için çok önemlidir ve bunların başında lifli gıdalar gelmektedir. Lifli gıdalar özellikle sindirim sistemi için büyük öneme sahip besinlerdir.

Diyet Çorba Yağ Mı Yakar?

Yağ yakma açısından olmasa da lif yönünden zengin olanları tercih edildiğinde diyetteki gıdalardan yeterli miktarda alamayacağınız lif’i almanızı sağlayarak diyette tamamlayıcı bir rol oynamaktadırlar. Diyet çorbadaki lif oranı ayrıca tokluk hissi vererek anlık açlık krizlerinin önüne geçerek diyetinizin sağlıklı bir şekilde devam etmesine olanak sağlar.Diyet çorba tarifi olarak bir çok çorba seçilebilir fakat aşağıdaki tarif lif oranı yüksek olan ve kaliteli besin ihtiyacını giderecek Yulaf Çorbasıdır.

Diyet Çorbası Malzemeler

  • 1 Çay Bardağı Yulaf (Ana Malzeme)
  • 1 Su bardağı Süt
  • 1 Kuru Soğan
  • 2 Diş Sarımsak
  • Yarım Çay bardağı zeytin Yağı veya Diğer Sıvı Yağlardan
  • 1 Litre Kadar İçme Suyu
  • İsteğe Göre Tuz
  • İsteğe Göre Karabiber

Karabiber ve pulbiber gibi baharatların az miktarda da olsa toksin atımı için yararlı baharatlar olduğu bilinmektedir.

Diyet Çorbası Tarifi

Yağ tavada kızdırıldıktan sonra ince doğranan soğanlar eklenir ardından sarımsaklar eklenerek kavurma işlemi yapılır. Kavurma işlemi tamamlandıktan sonra baharat ve yulaf ilave edilir ve hemen ardından süt ve su eklendir. Diyet Çorba kaynayana kadar kısıt ateşte kaynatılır. Kıvamına geldikten sonra dinlenmeye bırakılır.

Diyet Çorba Tüketimi

Diyet çorbası günde bir kez tüketilmelidir. Birden fazla kez çorba tüketmek veya sadece çorba tüketerek farklı besinler almamak vücudunuza ve sağlığınıza zarar verebilir. Vücudun ihtiyaçlarını bir çorba tek başına karşılayamaz.

 

Diyet Dışında Çorba

Soğuk havalarda çorba tüketimi oldukça önemlidir. Soğuyan hava ile birlikte artan hastalık riskine karşı çorbalar içerdiği besin değeri ile vücudu korumaya yardımcı olmaktadır.

Çorba Hakkında Bilinmeyenler

Çorbaların ana yemek öncesi tüketimi tercih edilmektedir. Diyet dışı çorba tüketimlerinde uzmanlar çorba tüketimini ana yemekten sonra yapılamsı gerektiğini vurgulamaktadır. Vücudumuzd önemli olanın yemekler ile doyarak gerekli enerji ve besinin vücuda aktarılabilmesidir. Yemeklerden önce tüketilen çorba ise şişkinliğe neden olabilir bu da zincirleme olarak sindirim sistemini zorlamaktadır ve diğer besinler tam olarak sindirilemeyebilmektedir. Bu durum beraberinde şişkinlik ve hazımsızlık problemlerine yol açabilir.