Diyet süreci içerisinde aniden bastıran tatlı krizlerinin ana çözümleri şeker içermeyen diyet tatlı tarifleridir. Yemeklerden sonra bastıran tatlı krizlerinin ana sebepleri arasında düzensiz beslenme, aşırı kilolar, öğün atlama, uzun süre aç kaldıktan sonra yemek yeme gibi ve bunlara bağlı oluşan pankreas tarafından salgılanan insülin’dir.

Diyetlerdeki Motivasyon

Diyet sürecinde bu krizlerin kontrol altına alınması için yoğun bir motivasyon gerektiren tatlı krizlerinin önüne geçmek diyetin devamı için oldukça kritik bir konumdadır. Ara öğünlerde bu ihtiyacı karşılayacak bir takım yapay şeker içermeyen doğal ürünler kullanımı oldukça etkilidir. Ara öğünler ve diyet tatlıların evde önceden hazırlanması ayrıca bir motivasyon sağlamaktadır.

Diyet Kurabiye Tarifi

Üç malzemeden oluşan diyet kurabiye tarifi içerisinde tehlikeli olan ve diyetlerde yer almayan üç beyaz bulunmuyor. Unsuz ve şekersiz kurabiye için aşağıdaki malzemeler yeterli.

Diyet Kurabiye malzemeler

 • 1 veya 1,5 Yemek kaşığı Organik Bal
 • 1 Adet Muz
 • 1 Kaşık Kakao
 • 150 Gram kadar fındık unu

ÖNERİ

Kurabiye hamuru hazırlanırken içerisine sağlıklı yağlardan zengin olan kuru yemişlerden çiğ ceviz, badem, fındık kullanılabilir. Ufak eklentiler ile birlikte diyet kurabiye nin besin değeri sağlıklı bir şekilde yükseltilebilir.

Nasıl Yapılır

 1. Fırın kurabiye hamuru hazırlanmadan önce 150-170 derece arasında ısıtılmak üzere açılır.
 2. Ana malzeme olan muz püre haline gelinceye kadar ezilir.
 3. Fındık unu ilave edilerek karıştırılır ardından şeker yerine tat verecek olan bal eklenir.
 4. Hamur kıvamına gelinceye kadar karıştırılır.
 5. Hamur ele yapışıp kalıyor ise duruma göre biraz daha fındık unu eklenir.
 6. İsteğe göre kakao hamura ilave edilir.
 7. Tepsi üzerine yağlı kağıt serilerek hamur kurabiye şekline getirilerek dizilir.
 8. Ortalama fırında 10 dakika kadar pişirilmelidir.
 9. Önemli olan kurabiyelerin çok sertleşmesine değil altının pişmesine dikkat edilir.

Sağlıklı ve tatlı krizlerini önleyecek diyet kurabiyeler hazır. Tatlı isteklerini bastırmak için veya ara öğünlerde bir adet veya en fazla iki adet tüketilmelidir.

Fındık Unu

Fındık unu buğday ununa göre oldukça besleyici ve sağlıklıdır. Kek, kurabiye gibi tarifler içerisinde kullanılabilir ve kalori bakımından buğday ununa göre besin değeri yüksektir.

Tatlandırmak İçin Bal

Diyet tariflerin içerisine şeker yerine doğal bir şekilde tatlandırmak için bal tercih edilebilir. Balın doğal olması son derece önemlidir aksi taktirde sahte ballar içeriği tamamen yapay şekerden oluşmaktadır ve yarardan çok zarar vermektedir.