Piyasada onlarca zayıflama çayı adı altında satılan bakanlık onaylı veya onaysız bitki çayları bulunmaktadır. Novateatox çayı bu çaylardan bir tanesidir. Zayıflama adı altındaki çayın içeriğini, içerdiği bitkilerin özellikleri aşağıda tek tek verilmiştir. Uzmanlar her bitki çayının sağlıklı olmadığını özellikle vurgulamaktadır.

Her Bitki Çayı Zararsız Mıdır?

Bitki doğaldır bu yüzden bitki çayları zararsızdır ve  istenildiği kadar içilebilir şeklinde yanlış düşünceler bulunmaktadır. Her bitki çayının gelişi güzel şekilde tüketilmesi oldukça riskli bir durumdur.

Novateatox Çay İçeriği

Bu çay iki farklı zaman dilimi için farklı çaylar sunmaktadır.

 • Gündüz Çayı
 • Gece Çayı

Novateatox Gündüz Çayı İçeriği

 1. Isırgan otu
 2. Oolong çayı
 3. Gotu kola,
 4. Zencefil,
 5. Rezene
 6. Karahindiba çayı
 7. Limon, Mate çayı

Aşağıdaki bitkilerin hiç biri doktor kontrolü dışında ve özellikle hamileler tarafından kullanılması son derece zararlıdır.

1.Isırgan Otu Faydaları

Novateatox çayı içeriğinde bulunan ısırgan otunun başlıca özellikleri şu şekildedir. Isırgan otunun faydalarından en çok bilineni insan vücudunda sindirim sistemine iyi gelmesidir, ayrıca ısırgan otu çayının kan şekerini düzenleyici bir özelliği de bulunmaktadır ve ısırgan otu bitkisi yüksek miktarda demir içermektedir.

2.Oolong Otu Faydaları

İsmini bir çok kişi tarafından duyulmamış olması muhtemel olan bu bitki bilinen siyah ve yeşil çay ile aynı bitkiden üretilmektedir, aralarındaki fark ise işlenme şekilleridir. Oolong çayı bitkinin tomurcukları ve büyük yaprakları alınarak yapılır. Bu çayın yapımı ise diğer çaylara oranla daha zor bir sürece sahiptir ve fiyat bakımından ise biraz pahalıdır.

Bu oolong çayının en bilinen özelliklerinin başında ise içerdiği antioksidanlar yönünden oldukça zengin olmasıdır. Novatetox gündüz çayı içerisinde yer alan bu çayın ana vatanı ise Çin ve Japonya olarak bilinmektedir.

3.Gotu Kola Bitkisi

Bu bitki Hindistan, Güney Amerika ve bir kaç farklı ülkede yetişen geniş yelpaze yapraklara sahip olan bir yer bitkisidir. Bitki Hindistanda bir çok farklı tedavide kullanılmaktadır. Gutu Kola bitkisini içerdiği maddelerden iki tanesinin idrar arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Vücutta antioksidan arışı sağlayarak yaraların erken iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Rahatlatıcı ve sakinleştirici etkiye sahiptir. Doktor kontrolü dışında kullanılması sağlık sorunlarına yol açar.

4.Zencefil Faydaları

Novateatox çayı içerisinde bulunan diğer bitki olan zencefil yüz yıllardır bir çok tedavide kullanılmaktadır. Zencefil içeriğinde uçucu yağlar ve vitaminler barındırır. Bu özelliğinin dışında ise B3, B6, demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum, fosfor, sodyum içermektedir. Sindirim sistemine yardımcı role sahiptir.

5.Rezene Çayı Faydaları

Yılın tüm zamanlarında bulunabilen ve boyu 2,5 metreye kadar uzayabilen bir bitki türüdür. Vücuttaki toksinlerin ve fazla suyun atılmasını sağlamaktadır. İştah kapatıcı bir etkiye de sahip olan bu bitki çayı bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

6.Karahindiba Çayı Faydaları

Familyası papatyagiller olan bu bitki sarı çiçek ve yeşil yapraklara sahiptir. Karahindiba Çayının başlıca faydası şişkinliği gidermesidir ayrıca kabızlığa ve mide bulantısına iyi gelmektedir.

Novateatox Gece Çayı İçeriği

 1. Karnıyarık otu
 2. Nane yaprağı,
 3. Meyan kökü
 4. Dulavrat otu
 5. Çemen otu
 6. Sinemaki çayı
 7. Alıç yaprağı
 8. Kedi otu kökü